Första besöket på Institut Jaume Callis

image image image image image image image image image image image imageSå har vi fått stifta bekantskap med vår värdskola, Institut Jaume Callis. Klockan 7.45 blev vi upphämtade av Marta och hennes dotter Andrea. Dagen började med att vi fick hälsa på deras rektor och därefter hade vi ca en timme tillsammans med en av engelsklärarna Marta Noguera som berättade om deras skola och skolsystem. Efter det kom fem elever och hämtade oss för en rundtur på skolan då vi även fick hälsa på i några klasser. Klockan tio var det dags för ”Welcome breakfast”  där det serverades katalonska specialiteter och till det bjöds vi på Prosecco……inget kaffe här inte. Sedan delade vi upp oss och jag fick följa med på en kemilektion, Mats följde med till simhallen och Eva-Kari fick följa med en av SO-lärarna. Ur ett säkerhetsperspektiv så kan jag säga att skolan inte hade klarat våra svenska regler för kemiundervisningen, det skilde sig ganska mycket åt. Nu var klockan runt halv tolv och våra svenska magar började bli hungriga, men de skulle få vänta en bra stund till på mat. På programmet stod nu ett besök på en låg- och mellanstadieskola belägen på andra sidan av Vic. Här fick vi följa olika klasser och det avslutades med ett samtal med några lärare kring likheter och skillnader mellan deras och vår skola. Innan det blev dags för lunch så avslutade Mats dagen med ytterligare ett pass i simhallen (vattenpolo) och Eva-Kari och jag var med på en lektion där vi berättade om Sverige och vår skola samt om elevdemokratin. Kl.14.40 var elevernas skoldag slut och då var det äntligen tid för lunch. Eftersom solen sken och det var ca 18 grader varmt så letade vi upp en uteservering där vi åt en typisk rätt från Katalonien. För lärarna så fortsatte arbetsdagen mellan 16.15 och 17.30, och så även för oss. Vi presenterade det svenska skolsystem och även här berättade vi om elevdemokratin på Nyvångskolan. Vi passade på att överlämna lite presenter med olika saker från Sverige. Nu är vi tillbaka på hotellet för en stunds vila innan det är dags att hitta en ny spännande restaurang för kvällens middag.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *